Co niszczy przyjaźń

Mar 8, 2018 | BLOG | 0 komentarzy

dobry rodzic

Co niszczy przyjaźń

Rzadko słyszę w gabinecie tęsknotę za prawdziwą przyjaźnią. Dużo częściej pojawia się pragnienie znalezienia drugiej połówki, partnera, znajomych.
Przyjaźń to zaawansowana sztuka życia. Są pewne cechy charakteru i zachowania, które ją niszczą. Próby budowania przyjaźni są tym trudniejsze, im więcej ciepłych uczuć żywimy względem osoby, która nie jest gotowa na poziom mistrzowski relacji.

Co niszczy przyjaźń – niezdolni do przyjaźni

Są osoby, których demony przeszłości uniemożliwiają budowanie przyjacielskich relacji. Nie potrafią otworzyć swego serca przed bliską osobą. Patrzą na świat przez maskę. Boją się bliskości, a wspomnienia przeszłości wzmacniają przekonanie, że lepiej zachować dystans. To absolutnie nie oznacza, że nie nadają się do bliskich relacji. Wręcz wskazane jest, by budowały bliskie znajomości i jednocześnie uzdrawiały rany z wcześniejszych relacji.

Cechy uniemożliwiające przebywanie w przestrzeni przyjaźni:
 skłonność do wpadania w gniew
 zachowania agresywne
 zmienność postaw
 podejrzliwość i kontrola
 gadulstwo

Osób o powyższych cechach należy ostrożnie wybierać na przyjaciół. Warto otoczyć ich troską tak, by mogli uzdrowić się z wad i stać się zdolni do przyjaźni.

Przyjaźń, która może przestać istnieć, nigdy nie była prawdziwa. (I,23)

Istotą przyjaźni jest troska o poczucie wartości drugiej osoby. Opowiadanie poufnych informacji, zdradzenie tajemnicy, wykorzystanie wiedzy i drugiej osobie, by ją poniżyć, niszczą potencjalną przyjaźń. Ekshibicjonizm emocjonalny świadczy o braku dojrzałości i nieumiejętnej ocenie, co komu i kiedy możemy powiedzieć. Może też być aktem desperackiej próby szukania ukojenia ran z dzieciństwa w obecności drugiej strony.

Pierwszym obowiązkiem jest więc oczyszczenie samego siebie

Zadaj sobie pytanie: co mogę zmienić w sobie, by budować bardziej dojrzałe przyjaźnie?

Przyjaciel to stróż samej duszy. Dzieli radości oraz zachęca do pracy nad wadami. Emocjonalne nadużycia lub zranienie destabilizują drugą osobę. Rana zadana prosto w serce staje się zdradą przyjaźni. Zaburza funkcjonowanie człowieka, rujnuje zaufanie i poczucie własnej wartości. Jeśli chcesz stawać się dojrzałym przyjacielem, upewniaj się, że nie zadajesz ran w serce!

Kto lub co niszczy przyjaźń..

Człowiek rozstrojony nie zbuduje harmonijnych więzi. Jego zadaniem najpierw jest dostrojenie siebie do harmonii. Tu z pomocą idzie psychoterapia i rozwój duchowy. Dostroić się także można poprzez kontakt z naturą bądź kulturą.
Potrzebna jest gotowość do podejmowania ryzyka emocjnalnego, wychodzenia poza sferę komfortu. Tak, jak np. Mały Książę, który wędruje po planetach i znajduje liska.
Innym świetnym przykładem dojrzewania do duchowej przyjaźni jest film Same kind of Different as Me (2017), który póki co jest dostępny online jedynie w wersji oryginalnej – po angielsku. Poniżej zwiastun.

 

Sprawdź, jak budować przyjaźń duchową