Jak przeżyć święta w spokoju
Jak przeżyć święta w spokoju – refleksje po pracy
Grudzień jest miesiącem, w którym wyjątkowo często temat spotkań rodzinnych i świątecznej atmosfery pojawia się w rozmowach terapeutycznych. Nie wszystkim święta kojarzą się pozytywnie. Dla wielu osób to okres zmagań z oczekiwaniami bliskich, ale też i z własnymi. Zdarza się, że właśnie w grudniu nasilają się lęki. Do głosu dochodzą wspomnienia trudnych, a często też i traumatycznych wspomnień awantur bliskich w oparach alkoholu. Święta mogą zarówno zbliżać, jak i nasilać poczucie osamotnienia. Postanowiłam więc zebrać w jednym miejscu sposoby, jak przeżyć święta w spokoju przy rodzinnym stole.
Jak przeżyć święta w spokoju i w zgodzie z sobą
Święta bożonarodzeniowe są mocno wpisane w kulturę i tradycję polskich rodzin. Choć samo święto jest religijne, dodatkowy aspekt kulturowy wniósł wiele rytuałów także do mniej bądź w ogóle niewierzących domów. Coraz więcej osób decyduje się nie spędzać świąt tradycyjnie. Z pewnością dotyczy to osób, które nie spostrzegają świąt jako jedynej okazji do spotkań z rodziną i nie są wierzące. Wyjątki od reguły pomagają skontaktować się z własnymi potrzebami.
Przed świętami warto zadać sobie pytanie: z jakich względów są one dla mnie ważne?
Być może to pozwoli ograniczyć oczekiwania wobec tych kilku dni.
Jak przeżyć święta w spokoju i z realnymi oczekiwaniami
Z jednej strony oczekiwania mogą dotyczyć przygotowań, potraw, prezentów, logistyki związanej z gośćmi bądź odwiedzinami. To już sporo dodatkowych zadań do realizacji. Do tego dochodzą wyobrażenia idealnych świąt. Jesteśmy atakowani przekazami z mass mediów. Nieświadomie tworzymy obraz idealnych spotkań i atmosfery. Reklamowe hasła kreują bajkowy nastrój. Ale czy zakup czegokolwiek może zagwarantować serdeczną atmosferę? Oczywiście, że nie. Choć i tak wpadamy w pułapkę konsumpcjonizmu.
To jeszcze nie koniec oczekiwań – kolejne dotyczą bliskich. Pojawiają się obawy, jak ktoś się zachowa, jak będziemy się czuć z dawno niewidzianą rodziną, na ile uda nam się powstrzymać dawne waśnie.
No i na koniec chcielibyśmy odpocząć. Przyjemnie spędzić czas z rodziną. Poleniuchować i wyspać się.
Szkopuł w tym, że zrealizowanie tych wszystkich oczekiwań graniczy z cudem. Bądź z balansowaniem na granicy zdrowia psychicznego i utraty spokoju.
Jak przeżyć święta w spokoju – określ czas świętowania
Tylko ty wiesz, ile masz wolnego i na ile potrzebujesz odpocząć. Są osoby, które relaksują się w towarzystwie. Są też tacy, którzy regenerują się na osobności. Określ, ile czasu możesz spędzić w gościach, a kiedy będziesz potrzebować wrócić do siebie. Jeśli to ty zapraszasz rodzinę, sprawdź ile dni możesz komfortowo gościć bliskich. Nic bardziej nie psuje wspomnień, jak przymuszanie się do utartej wizji tego, jak być powinno. Tylko dlatego, że zawsze tak było. Od kilku pokoleń nie żyjemy w dużych rodzinach. Dla wielu osób intensywność kontaktu z rodziną w święta jest czymś nienaturalnym. Wymaga to dodatkowej energii, by dostroić się do niecodziennej sytuacji.
Jak przeżyć święta w spokoju – wspólne przygotowania
Część zmęczenia i stresu związanego ze świętami wiąże się z przygotowaniami. Rozdzielanie obowiązków, proszenie gości o przywiezienie konkretnych potraw bądź oferowanie pomocy jest pierwszym z aspektów tworzenia atmosfery. Święta to nie konkretne wydarzenie, które się rozpoczyna z pierwszą gwiazdką na niebie. To nastawienie emocjonalne i zaangażowanie każdego w rodzinie.
Dzieląc się obowiązkami można szybko zweryfikować, czy nasze oczekiwania nie się wygórowane. Jeśli odzew z pomocą jest niewielki, bardzo możliwe, że nasza wizja świąt rozmija się z tym, czego chcą bliscy. Ograniczenie oczekiwań co do przygotowań i liczby potraw oszczędzi ci stresu. Pamiętaj, że zastawiony stół to jeden z wielu elementów świąt. A życzliwy nastrój jest o niebo cenniejszy.
Jak przeżyć święta w spokoju – rozmowy przy stole
Mogłoby się wydawać, że rozmowy same jakoś się toczą. Przecież każdy potrafi rozmawiać. W niejednej rodzinie jednak scenariusz co roku się powtarza. Kilka głośniejszych osób zaczyna dominować rozmowę. Pojawiają się tematy sporne. Może dochodzić do spięć. Atmosfera robi się ciężka i szybko z pomocą przychodzi telewizor. Potraktuj spotkanie rodzinne, jak wydarzenie, które warto animować. Wprowadzanie nowych tradycji do rodzinnych rozmów może być sposobem na budowanie bliskości. Warto, by wykorzystać czas przy stole do poznania, co nowego wydarzyło się w życiu bliskich. I pamiętaj, by zachować równowagę pomiędzy mówieniem a słuchaniem.
Jak przeżyć święta w spokoju – wzmacnianie więzi rodzinnych
Spotkanie rodzinne przy stole jest świetną okazją do tego, by umacniać rodzinne więzi. Nasza konstrukcja psychiczna staje się silniejsza, gdy wiemy skąd pochodzimy. Historie rodzinne często umierają z najstarszymi w rodzie. Dlatego też warto wykorzystać święta do przypominania sobie rodzinnych opowieści sięgając jak najdalej pamięcią. Spisanie bądź narysowanie drzewa genealogicznego może być bardzo integrującym pomysłem. Także tutaj możecie wyciągnąć stare albumy ze zdjęciami. To jest aktywność o którą proszę osoby poszukujące nieświadomych schematów funkcjonowania. Rozmowy z rodziną mogą być inspirujące w odkrywaniu własnych korzeni.
Jak przeżyć święta w spokoju, gdy masz przesyt
Lepiej mieć niedosyt niż przesyt.
Jeśli zaczynasz się frustrować, robisz się rozdrażniona/y, to może być sygnał, że nie słyszysz swoich potrzeb. Być może limit czasu przy stole się wyczerpał i potrzebujesz coś zmienić. Rozpoznawanie swoich potrzeb będzie tu bardzo pomocne. Może potrzebujesz ruchu, czasu w samotności. Sama/sam znasz siebie najlepiej. Rozmawiaj ze sobą! Czasem możesz chcieć dwóch lub więcej rzeczy naraz. Ustal wtedy ich priorytet i sprawdź, jak zrealizować potrzeby w czasie. A gdyby przyjdzie moment na czas bez rodziny, po prostu to zrób. Może się zdarzyć, że bliscy będą mieli inne plany wobec ciebie. Na to nie masz wpływu. Zadbaj, by wiedzieli, że są dla ciebie ważni, lecz w danym momencie potrzebujesz zadbać o siebie.