Historia o indiańskim mędrcu i wilkach jest także dla Państwa. Zdolność samoobserwacji i samokontroli to ważne kompetencje relacji samej/ego z sobą.

Na co dzień jesteśmy bombardowani różnymi myślami. Kultura Zachodu uwielbia umysł i jego racjonalność. Każda myśl jest połączona z emocją i reakcją w ciele. Gdy umysł zalewają myśli straszące, to automatycznie idzie za tym fala strachu. A może lęku? Strach pojawia się, gdy jest bezpośrednie zagrożenie. Lęk, gdy wyobrażamy sobie, że zagrożenie jest blisko. Ciało pełne strachu jest zgarbione i napięte. Kuli się, bo chce chronić brzuch i serce. Tam jest centrum życia.

Aby zatrzymać niepotrzebne lęki można: zatrzymywać straszące wizje, zmienić postawę ciała (wyprostować się, przeciągnąć), wydłużać oddech.

Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Wkład we własny trening umysłu przełoży się na podobne kompetencje u dzieci.

Zachęcam do obserwacji myśli (także tych wypowiadanych), które świadczą o gdybaniu, zamartwianiu się, planowaniu.. To jest pożywka dla lęku. Temat nie ma znaczenia. Lęk jest niewybredny i chętnie zmienia smaki.

„Tata Marcina” powiedział, że nie wie, jak sobie poradzić z myślami, że jest gorszym rodzicem. Ciężko pracuje ratując życia innych i nie ma sił, ani czasu, by wymyślać kreatywne rzeczy dla dzieci. Myśli krytyczne, deprecjonujące siebie, tzw. krytyk wewnętrzny, to wilk zły. Słuchanie tych myśli będzie odbierało energię życiową. Proszę i tym myślom mówić STOP.

Rodzice wpadli w szał wymyślania kreatywnych zajęć. To nie jest temat tego tygodnia, lecz jeśli mnie wena nie opuści, nadal będziemy żyć w zamknięciu, a Państwu będzie to przydatne, to może to być tematem kolejnego tygodnia. Jestem otwarta na wszelkie sugestie, bo tylko Państwo wiecie, co na ten moment jest potrzebne. Utrzymam formułę „a tata Marcina powiedział, że nie wie, jak..”.

Sugestiami dzielimy się na grupie ZDROWIE PSYCHICZNE ONLINE

W czasach realnego zagrożenia kluczowe jest, by odpychać myśli irracjonalne. We wnętrzu każdego z nas jest strażnik, którego działania możemy przekierować na ochronę przed niepotrzebnymi myślami. Zadaniem rodzica jest stawać się strażnikiem i obrońcą dla dziecka, także jeśli obserwujecie Państwo, że u pociech pojawia się dużo negatywnych myśli.

Ciekawe, jak państwo realizuje tę funkcję.. które wilki nam podsyła.. zniknęli „obrońcy narodu” z ulic. Prawdziwi bohaterowie ciężko i pokornie pracują..

Ciekawe, co powiedziałby mądry Indianin, gdyby nas dziś spotkał..

.

Opublikowany przez Izaaka Siwaka Wtorek, 3 marca 2020