Jak działa intuicja

sie 10, 2017 | BLOG

Jak działa intuicja i czy można ją zbadać

Wokół intuicji pojawia się dużo sceptycyzmu. Nie widać jej i póki co, badania są skąpe. Mówi się o niej jako o wewnętrznym przeczuciu lub szóstym zmyśle. Jednakże do tej pory nie znaleziono adekwatnego narzędzia, które może wychwycić i potwierdzić lub zaprzeczyć istnienia intuicji.
Żyjemy w czasach, w których fizyka, metafizyka, religia i nauki humanistyczne zaczynają się zbliżać i mówić o tych samych zjawiskach.  Być może wychodzimy z epoki wieży Babel.

 Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy – Albert Einstein

Jak działa intuicja według psychologów

Nauki humanistyczne zaczynają podejmować próby weryfikacji wewnętrznych odczuć.

Joel Pearson, profesor psychologii Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii, udowodnił, że intuicja pomaga podejmować szybsze, pewniejsze i bardziej adekwatne decyzje (kwiecień 2016, magazyn Psychological Science). Zdefiniował intuicję jako nieświadomą reakcję emocjonalną płynącą z ciała bądź umysłu. Poddano badaniu 20 osób, które na połowie ekranu komputera widziały czarno-białe kropkowane obrazy przemieszczające się w lewo i prawo. Zadaniem badanych było ocenić, czy dany obraz bardziej porusza się w prawo czy lewo. Po prawej stronie ekranu pojawiały się jaskrawe kwadraty, gdy badany zaznaczył odpowiedź. Lecz czasem kwadratu zamieniały się w świecące wielokolorowe obrazy, które miały wzbudzać reakcje emocjonalne. Były wyświetlane bardzo krótko, nacechowane emocjonalnie i właściwie odbierane przez podświadomość tak, jak intuicja.

Sztuką jest uczenie się, jak wykorzystywać nieświadome informacje płynące z mózgu – Joel Pearson

Wnioski z badań wskazują, że pozytywne obrazy zwiększały dokładność i szybkość odpowiedzi. Prawidłowość odpowiedzi rosła z czasem. Co ważniejsze badanie wskazało, że wskazówki płynące z podświadomości będą pomagać w podejmowaniu decyzji, jeśli podobne informacje są już zapisane w świadomości.

Jak działa intuicja według fizyków

Odniosę się także do nauk ścisłych. Podaje tutaj informacje z badań, które zostały opisane językiem zrozumiałym dla humanistów.

intuicja teoria strun

Fizyka dobrych kilka lat temu udowodniła, że żyjemy przynajmniej w 11 wymiarowej rzeczywistości (teoria strun, M-teoria).
Wnioskować można, że nasze trójwymiarowe umysły mają ograniczone rozumienie otaczającego świata. W fizyce mówi się o teorii pola (prof. Gennadij Szypow) bądź o teorii superstrun i supersymetrii (prof. Michiu Kaku). Chociażby widzimy płaską przestrzeń, choć jest ona pofalowana. Tego nasze umysły nie są w stanie dostrzec

Do intuicji można się dostroić. To dokładnie tak samo, jak z radioodbiornikiem. Wiemy, że jest wiele stacji radiowych, które nadają audycje na różnych częstotliwościach. Nie widzimy fal, choć wiemy, że są. Potrzebny jest radioodbiornik, który przetworzy fale na słyszalne dla nas dźwięki. W przypadku intuicji to my sami jesteśmy odbiornikiem.

Wiedza o istnieniu czegoś, czego nie możemy zgłębić, co manifestuje się jako najgłębszy sens istnienia tak cudownego, promieniującego piękna wokół nas i we Wszechświecie – to jest wiedza i uczucie, które charakteryzuje najprawdziwszą religijną postawę. W tym jedynym sensie jestem głęboko religijnym człowiekiem – Albert Einstein

Jeśli wątpisz, że to może być prawdą – zachęcam do spotkania z Panią Kulą, która nawiedziła Pana Kwadrata w książce „Flatlandia”.

jak działa intuicja

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Intuicja – wewnętrzny głos mądrości

Jak rozwijać intuicję