Intuicja – wewnętrzny głos mądrości

Sie 10, 2017 | BLOG

dobry rodzic

Czy to głos intuicji?

W trakcie sesji terapeutycznych zdarza mi się słyszeć: „tak czuję, więc tak zrobiłem/łam”, „tak mi mówi intuicja”. Czyżby przemówiła intuicja wewnętrzny głos mądrości?
W trakcie rozmowy o dokonanych wyborach nierzadko okazuje się, że przeczucie uaktywniło znany niekorzystny mechanizm reakcji. Nie każde więc „czucie” przybliża do celu, który dana osoba chce osiągnąć.

Może to dotyczyć na przykład kobiety, która od kilku lat jest w związku z partnerem, który ją krytykuje i obraża. Na danym etapie terapii pracowałyśmy nad wzmacnianiem postaw asertywnych: mówienia o tym, jak chce być traktowana i na jakie traktowanie się nie zgadza. Po pierwszych próbach mówienia o swoich potrzebach klientka czuła się zadowolona. Jednak towarzyszyło temu poczucie winy, że partner jest niezadowolony i wkurzony na nią. Czuła, że trzeba pójść go pocieszyć i uspokoić. A także przeprosić za to, co powiedziała.

Impuls ten związany jest z poczuciem winy, które uaktywnia mechanizm reagowania na czyjeś niezadowolenie. Uruchamia się automatycznie potrzeba wzięcia odpowiedzialności za czyjeś emocje i chęć polepszenia stanu emocjonalnego partnera. Źródło tego mechanizmu tkwi w naszych pierwszych ważnych relacjach.

W tym przypadku klientka w relacji z matką wyuczyła się takiego sposobu reagowania na krytykę swojej osoby.

Czym jest intuicja wewnętrzny głos mądrości?

Słownik języka polskiego podaje kilka definicji – przytoczę dwie z nich:
Intuicja to:
1. wyczucie przyszłości, zdolność przewidywania; przeczucie, instynkt, antycypacja;
2. niezbyt umotywowany, ale prawdopodobny sąd o czymś, słuszne przeczucie;

Człowiek prehistoryczny walczył o przeżycie kierując się instynktem. W drodze ewolucji wykształcił umiejętność komunikowania się z innymi ludźmi, rozwijał wykorzystanie myślenia. Nauczył się przewidywać, co się może wydarzyć. Potrafił wyczuć intencje nieznanego człowieka na podstawie doświadczeń własnych, jak i przodków. Instynkt przetrwania przestał był jedynym drogowskazem w życiu. Intuicja wewnętrzny głos mądrości stała się kolejnym krokiem w rozwoju człowieka.

A czy zwierzęta mają intuicje?

intuicja zwierzątNa ile możemy mówić o świadomości zwierząt i zachowaniach, które nie służą jedynie przetrwaniu gatunku? Jesteśmy bardziej świadomi, czy niewiele wiemy o świecie innych istot? Przekieruję tu do eksperta leśnika, Petera Wohllebena,  i jego świetnie napisanej książki “Duchowe życie zwierząt”.

Intuicja to wewnętrzne przewodnictwo, zdolność do uzyskiwania natychmiastowej wiedzy na jakiś temat bez logicznego rozumowania. To subtelna informacja, która łączy świadomość z większą całością. W metafizyce określa się ją Wyższym Ja, boską energią.

Rozwój intuicji jest równoległy z rozwojem duchowym.

Intuicja podpowiada jak reagować na wyzwania dnia codziennego tak, by realizować cele duszy. Pozwala w pełni korzystać z naszego potencjału w wielowymiarowej rzeczywistości.

Każdy z nas ma intuicję. I jej rozwój u każdego z nas będzie przebiegał inaczej.

Więcej o intuicji opowiadam w audycji Strefy Rodzica Polskiego Radia.

Intuicja

Rozwiń swoją intuicję - bezpłatny kurs online rusza na jesieni 2017 r.

Please wait...

Dziękuję za zainteresowanie.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Jak działa intuicja
Jak rozwijać intuicję
Jak stworzyć własne Miejsce Mocy