W trakcie drugiej wojny światowej Brytyjskie Towarzystwo Psychoanalityczne spotkało się, by debatować o źródłach nienawiści i agresji. W pewnym momencie wstała jedna osoba i powiedziała: „chciałabym zwrócić uwagę, że znajdujemy się pośrodku nalotu bombowego”. W trakcie debaty miał miejsce błyskawiczny atak lotniczy na Londyn (Blitz).

Psychoanalityczka i filozofka Donna Orange z New York University uważała, że zadaniem klinicystów jest nie tylko konfrontować demony z podświadomości, ale także te związane z realnością.

Jako specjaliści od psychiki i wychowania byliśmy szkoleni do pomagania po traumach, po trudnych i stresujących wydarzeniach. Mało kto z nas był szkolony z reagowania i wspierania psychologicznego w stanie realnego zagrożenia. Na szczęście technologia XXI wieku ułatwia przepływ informacji i źródeł wsparcia.

Chcę wspierać zarówno rodziców, jak i pedagogów/nauczycieli w tych (oby) niepowtarzalnych czasach. Niezależnie od tego, ile będziemy jeszcze w izolacji, możemy już teraz wyciągać wnioski z pandemii. Koronawirus paradoksalnie zmusza nas do błyskawicznego przechodzenia z izolacji do relacji. Uczy nas też, że im więcej damy, tym więcej mamy.

Bo miłość mnoży się przez dzielenie.

Zapraszam na najbliższe webinary:

czwartek 2.04 godz. 20:00 Zdrowie psychiczne online

czwartek 9.04 godz. 20:00 Jak przeżyć święta w izolacji i bliskości

W sposób jeszcze niezaplanowany będę wysyłać materiały psychoedukacyjne. Na ten moment zapraszam pedagogów i nauczycieli po inspirację, jak wspierać rodziny w szkole online.

Proszę o pozostawienie maila, bym mogła przesyłać linki do webinarów i materiały psychoedukacyjne.

Kliknij i dołącz do grupy na Facebook’u