W Sali Błękitnej ratusza Sztokholmu co roku odbywa się uroczysta kolacja noblistów. Każdy z nich schodzi po schodach z tarasu na Salę Błękitną. Schody są tak zaprojektowane, by każdy! nie patrząc pod nogi, dumnie się prezentował. Niestety nie pamiętam nazwiska architekta, ani w jakich czasach powstawały te schody.. Pamiętam natomiast, jak te schody powstawały. Zaprojektowanie schodów nie należy do wielkich wyzwań architektonicznych. Jednak architekt postanowił zrobić z nich dzieło sztuki. Z wyglądu niczym się nie wyróżniają. Zwykle schody. On jednak zjeździł pół Europy mierząc różne znane schody. Potem robił wstępne konstrukcje, po których do znudzenia przechadzała się jego żona. Szukali wersji optymalnej dla małych i dużych kroków, dla długich sukien i dziarskiego chodu. Tak, i – zamiast tak, ale..! I udało się. Chodzenie po tych schodach należy do wielkiej przyjemności. Miałam tę okazję 12 lat temu i trwało to kilka sekund. Po dziś dzień pamiętam!

Budowanie relacji wiąże się z uwrażliwieniem, zaangażowaniem i dostępnością (za Sue Johnson, twórczynią psychoterapii skoncentrowanej na emocjach). Efekty nie są nagłe, lecz wytrwałość w budowaniu bliskości rozświetla od środka. Bliska relacja to nie jakość oceniana z zewnątrz, lecz to, jak się czujemy od środka.

Serdecznie zapraszam Państwa do rodzinnej rozmowy o tym, czego się o sobie dowiedzieliście przez te dwa tygodnie. Możecie skorzystać z sugestii, które daję dzieciom. Potraktujcie to proszę, jako okazję do lepszego poznania siebie nawzajem. Dzieci potrzebują widzieć w Państwu realnych ludzi, którzy też nad sobą pracują, mają marzenia i przyznają się do upadków.

Sama rozmowa, gdzie każdy może się wypowiedzieć, jest czynnikiem obniżającym napięcie i lęk. Rozmowa daje poczucie oparcia i pomaga lepiej radzić sobie z osamotnieniem w izolacji.

Jeśli macie Państwo możliwość i poczucie, że chcecie wesprzeć inne osoby, to na Facebooku powstała grupa https://www.facebook.com/groups/widzialnareka/ Proszę poszukać, czy Państwa miejscowość/dzielnica nie ma już grupy. Tam można się ogłaszać ze wsparciem lub o nie prosić. Wspierając siebie nawzajem możemy realnie opóźnić kryzys społeczny i gospodarczy.

Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Będę też wdzięczna za informacje, co jest dla Państwa największą trudnością. Zamiast wymyślać samej chętnie odpowiem na Państwa realne potrzeby. Zachowuję anonimowość osób w formule „ a tata Marcina powiedział, że nie wie, jak..” w grupie https://www.facebook.com/groups/ZDROWIEPSYCHICZNEONLINE/

Na ten moment myślę o:

  • jak kreatywnie rozwijać dzieci, by nie oszaleć,
  • zatrzymać burzę rodzinną,
  • utrzymać nadzieję w bezsilności.