Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów

lut 22, 2017 | BLOG

Jak warsztaty to zawsze drama

W audycji dla Strefy Rodzica Polskiego Radia miałam przyjemność opowiedzieć o specyfice mojej pracy warsztatowej metodą dramy. To świetna zabawa i skuteczny sposób konstruktywne rozwiązywanie konfliktów. To techniki angażowania grupy w sytuacje stworzone wokół realnego konfliktu. Jak to w życiu bywa – wtedy pojawiają się silne emocje. Jednak drama nie pozostawia nas bezsilnymi wobec trudności – uczy jak je rozwiązywać.

Przez rok studiowałam dramę stosowaną w Exeter University, gdzie pierwszy raz doświadczyłam, że nauka może być przyjemna i kreatywna. Tam też poznałam mistrza i nauczyciela dramy Johna Somersa. Drama stała się nieodłącznym elementem mojej pracy z grupami, gdzie naturalna zdolność do wchodzenia w role, akceptacja na eksperymentowanie z różnymi sposobami reagowania w sytuacjach konfliktowych i dobra zabawa przy użyciu różnych technik teatralnych, budują poczucie kompetencji i wpływu na własne życie. Wraz z Extreame Company stworzyliśmy spektakl interaktywny podnoszący problem wysokiego czynnika samobójstw wśród weterynarzy. Ze wsparciem Johna realizowałam swój autorski program dramowy z dziećmi ulicy w Rosji. A potem też wiele innych we współpracy ze STOP-KLATKĄ, ze Sceną dla Twardziela.

W audycji opowiadam o projektach, które realizowałam zarówno z młodzieżą, jak i dorosłymi. Zarówno w szkołach, we współpracy z organizacjami pozarządowymi w Polsce. Także w autorskim projekcie z dziećmi ulicy we współpracy z Love’s Bridge z Permy w Rosji oraz w trakcie pracy w centrum terapeutycznym Tennyson Center for Children w Denver w Stanach Zjednoczonych. Drama jest coraz częściej praktykowaną metodą pracy, gdzie uczestnicy w atmosferze dobrowolności i zabawy pracują uruchamiając umysł, ciało i emocje.

Drama sprzyja zmianie

Kreuję i zapraszam do świata fikcji jednocześnie dbając o atmosferę bezpieczeństwa i dobrowolności. Uczestnicy na warsztatach dużo się bawią, wchodzą w role i różne improwizacje poprzez techniki dramowe. Zarówno dzieci, jak i dorośli zdobywają nowe doświadczenia, które zapisują się w nich jednocześnie na trzech poziomach pamięci: cielesnej, poznawczej i behawioralnej. Tu ważne jest, by pamiętać, że nasze umysły nie odróżniają rzeczywistości od wyobrażeń. Dzięki temu mamy szerszą perspektywę działania w podobnych sytuacjach w codziennym życiu. Wiele osób, które brały udział w takich warsztatach, mówi o zwiększeniu swojej ekspresyjności, kreatywności. Drama staje się dla nich przestrzenią nabywania kompetencji społecznych i emocjonalnych. Uczą się, że z każdej sytuacji jest przynajmniej kilka możliwych rozwiązań. Uzyskują wewnętrzne poczucie wolności w byciu tym, kim naprawdę chcą być. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów w sytuacjach fikcyjnych daje poczucie kompetencji w sytuacjach życia codziennego.

Drama a konstruktywne rozwiązywanie konfliktów

Świat fikcji, do którego zapraszam uczestników, jest paralelą do ich codziennego życia. Tam także pojawiają się różne potrzeby, presja czasu i sytuacje konfliktowe. Na sali warsztatowej grupa może eksperymentować z różnymi sposobami reagowania.  Nie ma złych pomysłów. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów wymaga praktyki i otwartości na nowe, mniej znane sposoby zachowania.  Ile osób, tyle wariantów zachowań i refleksji co do skuteczności rozwiązań dla każdej ze stron nieporozumienia. 

Chcesz mnie usłyszeć i dowiedzieć się więcej o dramie – kliknij tutaj.

Przeczytaj także:

Jak pracować z trudną młodzieżą

Intuicja wewnętrzny głos mądrości

Po co psychoterapeutka pisze bloga

Nieświadome schematy czyli czym skorupka za młodu nasiąknie..

0 komentarzy