Dziś mam dla Was krótką historię o zmianie. Nadzieja jest w małych gestach, bo wielka zmiana zaczyna się od małych kroków. Myślenie jest zaraźliwe.. a zwłaszcza jak się dzielicie nim z kolegami, koleżankami i rodziną. Jest nawet naukowiec socjolog Nicholas Christakis, który przez lata obserwował zachowania ludzi. On akurat zaczął sprawdzać, czy otyłość może być zaraźliwa. I dowiódł on, że tak! Ale nie sama otyłość jest zaraźliwa, lecz nasz sposób myślenia i nawyki wpływają na to, co myślą i robią nasi znajomi. I w ogóle nie chodzi tu o wielkie czyny, ale o codzienne zwykłe sprawy. To one mają największe znaczenie. Na przykład to, czy pijesz wodę z kranu czy z butelki, czy powstrzymujesz się od plotkowania, czy cieszysz się z czyjegoś sukcesu. Te małe gesty bardzo wpływają na zdrowie i długowieczność. Zachęcam Cię, byś opowiadał/a o swoich małych wielkich gestach.

Wystarczyłoby, aby dla przemiany świata ktoś, nawet mały, miał odwagę rozpocząć – Bruno Ferrero

Nadzieja w małych gestach – oto opowieść:

Pewnego dnia mężczyzna spacerował wzdłuż plaży, kiedy zauważył chłopca pospiesznie zbierającego i wrzucającego rzeczy do oceanu.

Podchodząc do chłopca zapytał, “Młody człowieku, co robisz?”

Chłopiec odpowiedział, “Wrzucam rozgwiazdy z powrotem do oceanu. Fala jest podniesiona i jest odpływ. Jeśli nie wrzucę ich z powrotem, poumierają.”

Mężczyzna zaśmiał się do siebie i powiedział, “Nie widzisz, że tam są długie kilometry plaży i tysiące rozgwiazd? Nie możesz dokonać żadnej różnicy.”

Po uprzejmym wysłuchaniu chłopiec schylił się, podniósł kolejną rozgwiazdę i wrzucił ją w falę. Potem uśmiechając się do mężczyzny powiedział,

“Dla niej zrobiłem różnicę.”

oryginalna historia: Loren Eisley

Dobrego dnia!