Kiedy rodzina jest szczęśliwa
Kiedy rodzina jest szczęśliwa?
Po czym poznać, że masz szczęśliwą rodzinę?
Czy w szczęśliwej rodzinie dochodzi do awantur?
Jak rodzic może radzić sobie z buntem nastolatka?
Czy w szczęśliwej rodzinie jest miejsce na własne pasje?
Czy marzysz o wizji rodziny, która jest oazą bezpieczeństwa i spokoju?
To jest możliwe! Kiedy rodzina jest szczęśliwa, potrzeby każdej z osób są zaspokajane. Ognisko domowe daje oparcie psychiczne i ładuje akumulatory na cały dzień. Do takiego domu chętnie się wraca. Znajomi też chętnie przychodzą tam, gdzie rodzina jest szczęśliwa
Brzmi jak utopia i kusi jednocześnie?
Rodzina jest szczęśliwa, kiedy:
codzienne obowiązki są źródłem pozytywnych doświadczeń
Kiedy każda z osób jest zaangażowana według swoich możliwości w tworzenie wspólnego dobra poprzez codzienne obowiązki. Rozmowa o nich buduje więzi emocjonalne. Osoby w rodzinie wzajemnie uczą się od siebie i inspirują. Potrafią doceniać czas i energię włożoną w kreowanie wspólnej atmosfery.
Rutyna chociażby wspólnych posiłków może wywołać dużo frustracji. Pojawia się niechęć i znużenie. Znacie pewnie pretensje do mamy” dziś znów spaghetti?” Wspólne gotowanie może być czasem zabawy, relaksu i wzajemnego poznawania się. To także dobra okazja, by rozmawiać o tym, co wydarzyło się danego dnia.
potrzeby emocjonalne są rozpoznane i zaspokojone
Wydaje się banałem, lecz moje doświadczenie mówi, że dla wielu rodziców ich oraz ich dzieci potrzeby to świat nieznany. Mylone są często z oczekiwaniami, zachciankami, wewnętrznymi przymusami.
Rodzic jest w stanie przekazać dziecku tylko tyle, ile sam potrafi. A niezaspokojone potrzeby wcześniej czy później dadzą o sobie znać poprzez wybuchy złości, zamykanie się w sobie, trzaskanie drzwiami, nieznośne „zaraz”. Będzie się to pojawiać zarówno w relacji rodzic – rodzic, jak i rodzic – dziecko. Ze szkoły zaczną też docierać pierwsze niepokojące sygnały o „złym zachowaniu dziecka”. To sygnały, którym warto się przyjrzeć. Zrozumienie potrzeb emocjonalnych dziecka na różnych etapach rozwojowych pomaga dostosować styl wychowawczy. Dzięki temu rodzic jest bardziej pewny siebie, a dziecko czuje się bezpieczne.
rodzina jest szczęśliwa kiedy komunikacja między wami jest bezpośrednia i życzliwa
Dzieci uczą się od rodziców, jak wyrażać swoje emocje, dbać o swoje potrzeby i kiedy warto zrobić coś dla innych członków rodziny. Warto przyjrzeć się, jak często pojawia się w waszych rozmowach krytyka, pogarda, ignorowanie bądź wyśmiewanie. To są gwoździe do trumny bliskich relacji. Tak zwani 4 jeźdźcy Apokalipsy komunikacji.
A co w zamian ?– mówienie o sobie, swoich potrzebach w duchu porozumienia bez przemocy. Nie mniej ważna jest sztuka uczenia się i codziennego poznawania najbliższych. Oni, tak jak i my, zmieniają się codziennie. Tutaj szczególnie polecam dialog motywujący. Sprawdza się także z kontakcie ze zbuntowanym nastolatkiem.
rozwój inteligencji emocjonalnej jest codzienną praktyką
Samoświadomość (uczuć, potrzeb), umiejętność samoregulacji zalewających emocji i myśli są kompetencjami kluczowymi w skutecznym budowaniu bliskich relacji. To podstawowe aspekty inteligencji emocjonalnej, która bezpośrednio wpływa na sukces w życiu – także tym osobistym. W nabywaniu tych umiejętności pomoże medytacja, joga i codzienna praktyka obserwacji swoich stanów wewnętrznych.
Radość i zabawa są ważnym aspektem życia rodzinnego
Kto nie lubi się śmiać? Pozytywne emocje zbliżają. Sprawiają, że chcemy częściej być w otoczeniu osób, z którymi dobrze się bawimy. Jak to wprowadzić do rodziny?
Podążaj za tym, co kreatywne, co łączy i pozwala na szaloną zabawę. Nie potrzeba tu większych nakładów finansowych. Wystarczy uruchamiać prawą półkulę i dziecięcą spontaniczność. Śmiech i zabawa stają się też doświadczeniami, do których powracamy w trudniejszych momentach. Przypominają o silnej więzi, dla której warto zmagać się z pojawiającymi się wyzwaniami.
Być może pomyślisz teraz – brzmi pięknie, ale jak się tego nauczyć?
Teoretyczna wiedza psychologiczna jest powszechnie dostępna. To jednak nie uczyniło rodzin bardziej szczęśliwymi.
Jestem zwolenniczką ćwiczeń praktycznych.
Chcesz wiedzieć, w którym obszarze warto wzmocnić więzi waszej rodziny?
Spotkaj się ze mną na wstępnej konsultacji. Zarezerwuj czas dla siebie online.
Przeczytaj także:
Po co psychoterapeutka pisze bloga
Kiedy jeszcze ratować, a kiedy pogrzebać związek
Czym skorupka nasiąknie za młodu..
Siła emocjonalna – 7 cech osób silnych emocjonalnie