Moc słów
Moc słów
Jednym z narzędzi pracy terapeutycznej jest słowo. Zarówno te, które ja wypowiadam, jak i te, którymi posługują się klienci.
Za każdym słowem stoją konkretne emocje, przekonania oraz nawykowe zachowania. Energia wypowiadanych słów wpływa na daną osobę oraz jej otoczenie. Pierwszym krokiem do zmiany jest zauważenie, w jakich słowach określamy swoją rzeczywistość.
Moc słów – eksperyment
Każdy z nas zapewne odczuł kiedyś moc słów wypowiadanych przez inne osoby. Zróbmy mały eksperyment.
Przypomnij sobie sytuację, w której bliska ci osoba okazała ci troskę i miłość. Przypomnij sobie, co ci powiedziała – jakimi słowami sprawiła, że poczułaś/łeś się lepiej.
A teraz przypomnij sobie sytuację, gdy ktoś cię zaatakował, oskarżył bądź ocenił. Zadaj sobie te same pytania. Porównaj, jak kilka słów w tych dwóch sytuacjach wpłynęło na ciebie – twój nastój i dalszą część dnia.
Jak to zmieniło twój nastrój? Jak realizowałaś/łeś zadania danego dnia? Jak reagowałaś/łeś na osoby w twoim otoczeniu? Jak sobie wtedy myślałaś/łeś o sobie?
Na skali 1-10 oceń poziom energii życiowej danego dnia.
Moc słów – narracja życia
Pomyśl, ile razy ty wpłynąłeś/łaś na czyjś nastrój. Bardzo możliwe, że do tego momentu nie byłaś/łeś świadomy mocy słów, którymi obdarzasz innych. Cały wszechświat zawiera się w słowach, które wypowiadasz. Słowa to moc. Dajemy komuś nasze słowo jako sposób na przypieczętowanie znajomości. Złamanie danego słowa kruszy zobowiązanie i może mieć druzgocące konsekwencje dla relacji. Słowa są kreatywnym narzędziem, dzięki któremu tworzysz opowieści o swoich doświadczeniach. Tak powstaje narracja twojego życia.
Uważaj na myśli – bo przerodzą się w słowa
Uważaj na słowa – bo przerodzą się w czyny.
Uważaj na czyny – bo zamienią się w nawyki.
Uważaj na nawyki – bo staną się charakterem
Jesteś tym, co myślisz.Margaret Thatcher
Cudowne wydarzenie bądź totalna porażka zależą od słów, jakimi określisz dane doświadczenie. Zmień jedno słowo, a zmieni się emocjonalna, psychologiczna, a nawet fizyczna reakcja na konkretną sytuację.
Moc słów – czysta mowa
W antycznej greckiej szkole mistycyzmu moc słów i „czysta” mowa były podstawą nauczania. Umiejętności te uważano za kluczowe do doświadczania szczęśliwego życia. Podobnie w buddyzmie mówi się o prawidłowej mowie.
Składa się ona z 5 wskazań wypowiadania słów:
w odpowiednim czasie,
w prawdzie (nie kłamstwie)
z czułością
z korzyścią
z życzliwą intencją.
Moc słów – usuń to, co szkodzi
Wyobraź sobie, że np. usuwasz słowo „zasługiwać” ze słownika. Jak by to zmieniło twoje życie? Dla niektórych wymazanie tego słowa miałoby wystarczająca moc, by zmienić ich sytuację finansową. Jak to możliwe? Wyobraź sobie, że dotyczy to Marzeny, która nieustannie powtarza sobie, że zasługuje, by coś sobie kupić. Bo miała zły dzień lub bo miała udany dzień. Bo odbyła stresującą rozmowę z szefem. Bo została po godzinach i zasługuje, by to sobie wynagrodzić. To nadmiarowe wydawanie pieniędzy stało się systemem nagradzania się. Moc słowa „zasługiwać” reprezentuje w tym przypadku negatywny aspekt podświadomości. Wiąże się mocno z aspektem litowania się nad sobą – „tak mi ciężko”. Gdyby Marzena zrezygnowała z mechanizmu ofiary, oszczędziłaby sporo pieniędzy. Zasługiwanie na nagrody jest pokłosiem metod poznawczo-behawioralnych, gdzie wysiłek ma być czymś wyjątkowym. A jest naturalnym aspektem życia. Dziecko, żeby nauczyć się chodzić, dokonuje wielokrotnego wysiłku. Nagrodą jest to, że chodzi.
W tym przypadku Marzena może zacząć weryfikować, czy praca, którą wykonuje, daje jej więcej korzyści niż strat.
Moc słów – obserwuj
Świadomość siebie rozpocznij od obserwacji wypowiadanych słów. Sprawdzaj, jak ich moc wpływa na kreowanie, definiowanie i porządkowanie twojego wewnętrznego i zewnętrznego wszechświata. Weryfikuj, czy dają ci zamierzone efekty. Dbałość w wyborze słów przy interpretowaniu wydarzeń z życia zmienia jakość życia, zdrowia i relacji, w których jesteśmy.
Za konkretnymi słowami stoi sposób spostrzegania. A to już krok od rozpoznania podświadomych mechanizmów, które rządzą naszą życiową energią.
Zacznij obserwować:
-jakie słowa powtarzasz sobie lub innym (np. muszę, powinnam/powinienem, to niesprawiedliwe, zasługuję, należy mi się, ja tak mam). Kryją się za nimi nieświadome schematy traktowania siebie, innych ludzi i świata.
– słowa potęgujące komunikaty agresywne (np. znów, zawsze, nigdy, ciągle). Przywoływanie doświadczeń z przeszłości świadczy o ranach relacyjnych. Wspomnienia przeszłości są tylko tyle potrzebne, byśmy mogli sami dla siebie wyciągać wnioski na przyszłość. Partner czy rodzic nie ma mocy wymazania wspomnień z naszych umysłów. Przypominanie mu/jej o tym, to jak proszenie o czary
-zaczynanie zdania od słów: „bo ty..” (np. bo ty o mnie nie myślisz, bo to twoja wina – to są agresywne komunikaty przerzucające odpowiedzialność na drugą osobę),
-jak opisujesz swoje doświadczenia (np. to trudne, nie dam rady, jestem głupia)
Moc słów – pierwszy krok do zmiany
Wybierz słowo, które wykreślisz ze swojego słownika i nie będziesz go już używać.
To sprawi, że zaczniesz spostrzegać powtarzające się doświadczenie z innej perspektywy. Poszukaj nowych słów. Wyobraź sobie, jak wpłynie to na zmianę twoich zachowań. Podążaj za tym i obserwuj realne zmiany w twoim życiu.
Uważaj na myśli….its nie powiedziała Margaret Thacher, ale Lao Tzu.