Wyobrażam sobie, że tak jak i dzieci, czekacie już na weekend. To był ciężki tydzień dla większości. Dużo frustracji, rozczarowań, presji na siebie i otoczenie. Mam przeczucie, że w najbliższych dniach będziecie mierzyć się z tym, co odpuścić. Wybory stają się trudniejsze wraz z wagą problemu. Trudniej zmienia się rzeczy, które uważamy za kluczowe w życiu. Wybór wyklucza alternatywę. Strata wzbudzi smutek. To naturalna kolej rzeczy. Smutek jest niechcianą emocją. Więcej piszę o tym, w mailu do dzieci. Smutek zdaje się odbierać energię. Emocje są jak fale. Przychodzą i odchodzą. Blokowanie smutku może doprowadzać do zaburzeń nastroju.

Izolacja od bliskich, od codziennej rutyny, od tego co naturalne – wzbudzi smutek. Jesteśmy zwierzętami stadnymi. Zamknięte zwierzęta płaczą!

Kilka lat temu Australia prowadziła kampanię profilaktyczną nakierowaną na mężczyzn. Kulturowo mężczyznom nie wolno płakać: nie bądź beksą, nie bądź babą! Te niby śmieszne przekazy mają duży wpływ na liczbę samobójstw wśród mężczyzn. Te nieprawdy przekazują zarówno mężczyźni, jak i kobiety – jako mądrości ludowe!

Jeśli chcemy przetrwać, natychmiast potrzebujemy zacząć płakać. Silny jest ten, kto potrafi unieść i przeżyć swoje słabości. Silni płaczą. Tutaj można sobie przypomnieć, jak wygląda płaczący mężczyzna:

Koronawirus wymusza przyjrzenie się wartościom życiowym. On także bezczelnie pokazuje nam, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni. Myślenie MY-WY jest w obecnych czasach zabawne. W czasach izolacji tak naturalny kontakt, dotyk czy spotkanie stają się niemożliwe. Izolacja jest bardzo dotkliwym doświadczeniem. Proszę sobie wyobrazić, jak bardzo zaczniemy doceniać relacje, gdy to wszystko się skończy!

Z pragnienia kontaktu możemy przejść w solidarność z innymi. Nie możemy fizycznie się zbliżyć, ale nadal możemy być ze sobą emocjonalnie. Na tym poziomie nadal jesteśmy połączeni. W kruchości ludzkiego życia możemy rozbudzić empatię wobec tych, którzy są w izolacji, bez opieki, cierpią.

Będę wdzięczna za wskazówki, co jest Państwu wychowawczo potrzebne w nadchodzącym czasie. Proszę o sugestie tutaj https://www.facebook.com/groups/ZDROWIEPSYCHICZNEONLINE/

Jak zaakceptujemy fakt, że wszyscy sobie nie radzimy, to nie stracimy energii na niepotrzebne wstydzenie się 😉 Można zacząć od: tata Marcina powiedział, że nie wie, jak..