Jak poprawić relacje z ludźmi

wrz 20, 2017 | BLOG

Jak poprawić relacje z ludźmi

Wyobraźmy sobie panią Alicję, która próbuje połączyć wychowanie dziecka, z kreatywną pracą w korporacji oraz walczy o utrzymanie relacji z partnerem. Przyszła do mnie, gdyż chciała się dowiedzieć, jak poprawić relacje z bliskimi – partnerem i dzieckiem.

Jej sny przeplatają się z koszmarami bądź bezsennym czekaniem do poranka. Z partnerem nie układa się odkąd pojawiło się dziecko. Wcześniej dawała sobie ze wszystkim radę sama. Chciała być silna i niezależna. Gdy przyszła do mojego gabinetu, pojawiło się nowe oczekiwanie, całkiem zrozumiałe, by partner się zaangażował w codzienne życie. Przemęczenie sprawia, że traci kontrolę nad sobą. Wyładowuje frustracje na dziecku.

Jak poprawić relacje z ludźmi – rezygnacja z nadmiarowych oczekiwań

Panią Alicję napędza wizja życia, o którym zawsze marzyła: rodzinie jako oazie spokoju i bezpieczeństwa. Nie dosypia, gdyż ciężko jej zrezygnować z poszczególnych aspektów codzienności. Wszystko jest ważne. Odnosi sukcesy w pracy. Złości ją, że nie potrafi dokonać tego w życiu osobistym. Wywiera na siebie i osoby wokół coraz większą presję. I nadal nie wie, jak poprawić relacje z ludźmi, na których najbardziej jej zależy.

Kłopoty z osobami z rodziny zabierają nam energię życiową, sprawiają, że nie możemy spać, tracimy koncentrację, pojawiają się bóle i choroby w ciele. Problem w tym, że nie możemy się odciąć od bliskich. Są osoby, które nawet próbują unikać kontaktu, odcinają się fizycznie. Jednak na poziomie myśli, wspomnień i rozczarowań te bolące rany nadal są żywe. Pojawia się wrogość, gniew, chęć ukarania za błędy i niedoskonałości. Zdarza się, że dopiero po śmierci bliskiej osoby, pojawia się w nas gotowość do wybaczenia krzywd, odpuszczenia oczekiwań i pogodzenia się z bliskim i samym/ą sobą.

Jak poprawić relacje z ludźmi – świadomość automatycznych mechanizmów reagowania

W przypadku pani Alicji jednym ze schematów postępowania było wywieranie presji na siebie i jednoczesne unikanie mówienia o problemach.

Dlatego kumulowały się w niej emocje, rosły negatywne wyobrażenia o partnerze i pojawiały się zachowania agresywne (krzyk na dziecko, grożenie rozstaniem z partnerem). Z drugiej strony powstrzymywała się od mówienia o tym, czego potrzebuje, jak wyobraża sobie wspólny czas z partnerem. Rosło poczucie osamotnienia i bezsilność. Obawy te miały swe źródło w relacji z ojcem, którego pani Alicja zapamiętała jako groźnego, surowego i bezkompromisowego. Te wspomnienia utrudniały jej przezwyciężenie lęku przed potencjalną reakcją ze strony partnera. Pani Alicja miała też konkretne wyobrażenia, jak partner miałby się zaangażować w życie rodzinne. Wszelkie jego próby, odmienne od jej oczekiwań, krytykowała i bagatelizowała.

W pracy psychoterapeutycznej spotykam osoby, które niosą na swoich plecach oczekiwania, krzywdy i roszczenia pochodzące z dawnej przeszłości. Nierzadko blokady te mają swe odzwierciedlenie w ciele, w bólu i konkretnych chorobach. Myśląc analogicznie – każda choroba może ustąpić, jeśli przepracujemy jej przyczyny psycho-emocjonalne zapisane w ciele. To dziedzina psychosomatyki.

Jak poprawić relacje z ludźmi i czy idealne życie jest możliwe?

Idealna praca, partner, dzieci..? Znam wiele osób, które są gotowe poświęcić dużo energii życiowej, by dążyć do ideału. Cenę płacą wysoką: stres swój i bliskich, morze frustracji i wybuchy gniewu, nieustające krytykowanie siebie i wywieranie presji oraz odsuwanie się bliskich i współpracowników na bezpieczną odległość. Na końcu drogi pojawia się samotność, załamanie nerwowe, a nie idealne życie. Dlatego też jestem zwolenniczką i propagatorką życia w pełni: akceptacji mocy i słabości, talentów i ograniczeń, światła i cienia. Tylko wtedy życie jest pełne, a my możemy doświadczyć błogości w pokorze.

Jak poprawić relacje z ludźmi i w końcu być szczęśliwą/ym

Niedawno opublikowano wieloletnie przekrojowe badania psychologiczne, które miały odkryć sedno poczucia szczęścia w życiu. Niezależnie od kraju pochodzenia, sytuacji materialnej, wykonywanej pracy, trudnych wydarzeń życiowych wniosek za każdym razem był ten sam. Szczęście w życiu dają bliskie i satysfakcjonujące relacje! Nie oznacza to jednak, że badane osoby miały więcej szczęścia w doborze przyjaciół, partnerów, czy członków rodziny pochodzenia. Raczej ich zaangażowanie i dbanie o budowanie dobrych relacji było większe. To klucz, by poprawić relacje z ludźmi.

Jak poprawić relacje z ludźmi, których kochamy?

Pomyśl o ważnej dla siebie relacji !! Kim jest ta osoba?

Co o niej myślisz? Jak Ci się wydaje, co ona myśli o Tobie?

Co próbujesz od niej uzyskać? O co walczysz?

Jakie masz strategie wywiera wpływu na nią? Co czujesz, gdy Ci się nie udaje?

Jak się wtedy czujesz? Jakie reakcje w ciele rozpoznajesz? Czy w tych miejscach pojawiła się już choroba?

Za co możesz jej podziękować? Na jakie jej traktowanie nie chcesz się zgodzić?

Sprawdź i ustal, w jaki inny sposób możesz dbać o swoje potrzeby? Jak to wpłynie na zmianę relacji z daną osobą?

 

Przeczytaj także:

Po co psychoterapeutka pisze bloga

Kiedy rodzina jest szczęśiwa

Czym skorupka nasiąknie za młodu..

Siła emocjonalna – 7 cech osób silnych emocjonalnie