Gdy nie możesz wyjść na zewnątrz, wejdź do wewnątrz. Każdy ma w swoim wnętrzu cały wszechświat. Na tym też polega praca psychoterapeuty – by pomagać osobom odkrywać światy wewnętrzne. Myśli, wyobrażenia, fantazje i sny są starymi mieszkańcami Twego wnętrza. One tam są, nawet jeśli nie masz z nimi kontaktu.

Jeśli chcesz możesz założyć dziennik, gdzie będziesz spisywać w nim swoje obserwacje, myśli i sny. To z czasem pomaga w lepszym zrozumieniu siebie. Dziś zapraszam Cię do obserwacji myśli – o sobie, o innych, o zadaniach, które masz do wykonania.

Osoby o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej opanowały sztukę zaklinania myśli tak, by im służyły. Gdy zdasz sobie sprawę, że twój umysł jest zalewany straszącymi myślami – powiedz im STOP.

Stary Indianin tak uczył swojego wnuka o życiu. Powiedział do chłopca:

W moim wnętrzu toczy się walka. To jest straszna walka, toczona pomiędzy dwoma wilkami.

Mędrzec zrobił pauzę, by zaczerpnąć tchu, lecz po chwili kontynuował z poważną miną:

– Jeden z wilków jest zły. On jest gniewem, zazdrością, smutkiem, żalem, chciwością, pychą, użalaniem się nad sobą, poczuciem winy i niższości, kłamstwem, fałszywą dumą, pragnieniem dominacji i ego.

– Drugi wilk jest dobry – starzec rozpromienił się. – On jest radością, pokojem, miłością, nadzieją, pokorą, uprzejmością, dobrocią, hojnością, prawdą, współczuciem i wiarą.

– Taka sama walka toczy się w tobie – podsumował mędrzec – i wewnątrz każdego innego człowieka.

Wnuk zastanowił się przez chwilę, a potem zapytał dziadka:

– Który wilk wygra?

– Ten, którego nakarmisz – padła odpowiedź.

Pamiętaj, by na koniec dnia wyciszyć swój umysł poprzez liczenie oddechów 🙂