Marcowa rozmowa z Jolantą Fajkowską

Mar 22, 2017 | BLOG | 0 komentarzy

Fajka Pokoju

Zostałam zaproszona do odcinka Fajki Pokoju jako jedna z czterech eskspertek. Tematem rozmów był Zespół Aspergera, dieta pudełkowa, perfekcjonizm i późna ciążą. Wybór zagadnień do dyskusji jest różnorodny i na pozór nie powiązany ze sobą. Z mojej perspektywy każdy z nich dotyka kwestii rozumienia swoich potrzeb i odnajdywania dróg do życia w zgodzie ze swoimi predyspozycjami i możliwościami.

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera jest coraz częściej diagnozowany wśród dzieci i młodzieży. Dzięlę się swoimi doświadczeniami w pracy z osobami, które miały takową diagnozę. Zespół Aspergera nie ma jednej formy – to jest spektrum możliwych zachowań. Pamiętaj, to nie wyrok. Jeśli widziałaś/eś dziecko z taką diagnozą, to znaczy jedynie, że widziałaś/łeś dokładnie to jedno dziecko. Dużo ważniejsza od samej diagnozy – etykietki – zalecenia do pracy. Każde braki można wyrównać przy wsparciu specjalistów. W programie mówię więcej o tym, po czym rodzic może rozpoznać symptomy, jak dawać adekwatną pomoc, o możliwościach funkcjonowania w dorosłym życiu osób zdiagnozowanych.

Dieta pudełkowa

Z nadejściem wiosny popularne jest przechodzenie na diety. Hitem jest dieta pudełkowa. Odżywianie to nie tylko kalorie i witaminy. To także nawyki i dbanie o siebie. Opowiadałam o odżywianiu z perspektywy psychoterapeutycznej – o symbolicznym znaczeniu jedzenia i rytuałów z nim związanych. Zaburzenia jedzenia mają swe ukryte źródło w niezaspokojonych potrzebach psychologicznych. Intensywny tryb pracy często wymusza jedzenie do niechcianej czynności. A przecież to także szansa na wspólne spotkanie z bliskimi. I wtedy też jedzenie nabiera aspektu społecznego. Kto nie lubi spotkać się przy stole w dobrym towarzystwie?

Póżna ciąża

Późna ciąża czy stan błogosławiony świadomej kobiety? Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po trzydziestce. Dają sobie czas na rozwój zawodowy. To właściwie nikogo już nie dziwi. A jak jest z kobietami około czterdziestki? W programie rozmawiamy o gotowości kobiet do bycia świadomymi matkami, dbaniu o siebie, ustaleniu priorytetów życiowych i poczuciu spełnienia. Także usłyszysz o wyzwaniach związanych z późnym macierzyństwem i wpływie ciąży na ciało kobiet. Na sam koniec tylko dodam, że późna ciąża to nie tylko decyzja kobiety. Tam na bank też, gdzieś jest mężczyzna i ojciec dziecka. Nie zapominajmy o tym, choć program tego bezpośrednio nie dotyczył.

Program Fajka Pokoju

Nagranie dostępne jest tutaj