Spokój przywieziony z Azji – jak odzyskać spokój

Gru 5, 2017 | BLOG

dobry rodzic

Spokój przywieziony z Azji – jak odzyskać spokój

Zachwycamy się Azją – słońcem, dostępnością i łatwością życia, pięknymi widokami i serdecznością ludzi. Zachwycamy się nawet innymi podróżnymi, którzy chętnie pomogą, podpowiedzą. Współbrzmimy z otoczeniem. Wchodzimy w stan błogostanu i lekkości bytu. Wracamy z obietnicą utrzymania tego stanu w codziennym życiu.. i szybko go tracimy. Słyszałam wiele takich historii.

Jak to możliwe? Tęsknimy za spokojem przywiezionym z Azji, który tak szybko ulotnił się. Jak możemy odzyskać utracony spokój? Chcemy wracać. Co poniektórzy nawet przenoszą się do ukochanego zakątka ziemi. Można? Można!

Nie sztuką jest utrzymać spokój umysłu w niezmąconej przestrzeni palm kokosowych.

Każdy mógłby osiągnąć spokój mnicha buddyjskiego żyjąc w jego warunkach – ciszy klasztoru. Wyzwaniem staje się opanowanie tej sztuki w środowisku atakującym bodźcami. Okazuje się bowiem, że nie da się uciec od życia. Nierozwiązane konflikty, niezaspokojone pragnienia, niespełnione oczekiwania i ta nieustająca pogoń za „więcej” powraca ze zdwojona mocą. Teraz już wiemy, że możemy czuć się inaczej.

Odzyskać utracony spokój

Świadomość, że tak nie jest, boli podwójnie. Nadal pobrzmiewa pytanie: jak odzyskać spokój? Możemy zostać w tym miejscu z żalem do życia. Druga możliwość to przyjrzenie się swojemu wnętrzu i poszukanie obszarów, które nie dają nam spokoju. Otaczający nas świat jest lustrzanym odbiciem tego, co nosimy w sobie. Tam, gdzie pojawiają się najsilniejsze emocje, czekają najpilniejsze sprawy do uporządkowania.

Dokładnie tego doświadczał Robert – odnoszący zawodowe sukcesy menadżer średniego szczebla korporacji. Zmęczyło go życie, nie dosypiał, stracił kontakt ze znajomymi. Ledwo starczało czasu na zrobienie zakupów po pracy. Zaczął jadać na mieście, więcej wydawać. Zmęczenie zapijał energetykami, a wieczorne napięcie whiskey. Wpadł w pułapkę konsumpcjonizmu. Wiedział, że długo tak nie wytrzyma. Świetna oferta wyjazdu była obietnicą tego, jak może odzyskać spokój. W Azji wszystko było proste i tanie. Powróciła życzliwość. Nawet ta inność wzbudzała zaciekawienie. Robert miał głębokie postanowienie, by obdarować swoje otoczenie stanem, który osiągnął. Zastanawiało go, czemu ludzie nie mogą być tak po prostu dobrzy i pomocni dla siebie. Jego błogostan nie trwał dłużej niż dwa tygodnie. Partnerka znów narzekała na późne powroty z pracy, odmówił koledze pomocy przy przeprowadzce – przecież w weekend nadrabiał zaległości. Wkurzała go matka, która nieustannie dzwoniła zapraszając na niedzielny obiad. Już tylko czekał na weekend, by zresetować się w oparach alkoholu i głośnej muzyki. Spokój przywieziony z Azji czmychnął niepostrzeżenie. Czasem jeszcze przy porannej kawie powracał czkawką.. że można inaczej.. że kiedyś przez ułamek życia był szczęśliwy.

Odzyskać spokój – smak powracający czkawką

Robert zdecydował się na pracę nad sobą. Chciał wiedzieć, jak może odzyskać spokój na dłużej. Przyjrzał się swoim przekonaniom, które miał na temat obecnego życia i oczekiwań, które ono nie spełniało. W zgodzie z sobą, wizją tego, jak chce doświadczać życia w najbliższej przyszłości, zaczął oddzielać realne plany od niemożliwego. Najpierw przyszedł przez doświadczenie straty: pojawił się gniew i niezgoda, że nie można mieć wszystkiego. Potem pojawił się smutek i żal po stracie. Soczyście go opłakał. Zaczął wprowadzać małymi kroczkami zmiany w swojej codzienności. Dziś Robert już sam potrafi rozpoznawać, co tak naprawdę dzieje się w jego życiu. Jest bliżej akceptacji siebie. Uważa, że jest w porządku i wystarczający. Jego poziom napięcia się zmniejszył, lepiej śpi. Czas spędzany z bliskimi jest w czołówce jego priorytetów. Doświadcza wdzięczności i coraz częściej czuje się szczęśliwy.

Historia Roberta wydaje ci się znajoma. Niezależnie od tego, czy udało ci się polecieć do Azji, pamiętaj, że nie potrzebujesz bezludnej wyspy, by odzyskać święty spokój.

Możesz wytrenować swój umysł nie zmieniając miejsca.

Już niedługo rusza kurs online “Zyskaj święty spokój”

Zapisz się na listę osób oczekujących i pobierz pdf  Jak powstrzymać wybuchy złości