Wystarczająco dobry rodzic i mądre dziecko

Cze 30, 2017 | BLOG | 2 Komentarze

dobry rodzic
Dobry rodzic – to cel czy podróż?

W Strefie Rodzica Polskiego Radia rozmawiałam z  Anną Wójcikiewicz o tym, czym jest wychowanie i jakie są zadania rodzica na przestrzeni lat. Tematem wyjściowym była czarna pedagogika. Szybko przeszłyśmy do drugiego ekstremum – nadmiarowego chronienia. Miały być trzy krótkie wejścia przeplatane muzyką. Rozmowa tak nas pochłonęła, że… przykro mi – muzyki wiele nie będzie. Za to zwięźle opowiedziałam o wadze wychowania i budowaniu bliskich relacji z dziećmi i w rodzinie. Mówiłam o stawaniu się wystarczająco dobrym rodzicem, który wychowuje mądre dziecko.

Dobry rodzic w pigułce

Z audycji dowiesz się w formie tele-ekspresowej o tym, na co warto zwracać uwagę w wychowaniu, a gdzie można sobie odpuścić. Jedno życie i dwójka rodziców to za mało, by dać dziecku wszystko czego potrzebuje. Dlatego też mówi się o wychowywaniu przez “wioskę” czy klan rodzinny. Dziś mało kto ma taki komfort. Opowiadam z perspektywy całego systemu rodzinnego o najważniejszych aspektach świadomego kreowania rodziny, a w tym m.in.:

  wychowaniu jako procesie długofalowym

  roli rodzica w uczeniu się, jakim człowiekiem jest jego dziecko

  dziecku jako lustrze świata rodzica

  obawach rodziców, że popełnią błędy

  dawaniu i docenianiu tego, co dobre w sobie już mamy

  świadomym rozpoznawaniu braków w kompetencjach i uzupełnianiu ich z pomocą specjalisty

  terapii, która nie jest trudna – po prostu jest nieznana

  rozwijaniu inteligencji emocjonalnej jako drogi do sukcesu osobistego

  wysiłku jako niezbędnym elemencie w budowaniu poczucia sprawstwa i poczucia własnej wartości.

Wysiłek wart zachodu – o stawaniu się świadomym rodzicem

Wysiłek nieodłącznie powiązany jest z wytrwałością. To jest element kluczowy w realizowaniu celów i osiąganiu tego, co zamierzasz w życiu. To właśnie droga do osiągania emocjonalnej inteligencji. Chcesz sprawdzić, na ile masz w sobie wyrobioną wytrwałość?

Przed Tobą zadanie!

Aby odsłuchać całą audycję ze mną, Strefa Rodzica (być może nieświadomie) stworzyła okazję do ćwiczenia wytrwałości. Po kliknięciu poniższego linku otworzy się strona, która może chwilowo Cię zmylić. Jeśli zobaczysz stroje ludowe (pierwsza część audycji), to jesteś w dobrym miejscu! Teraz wystarczy kliknąć guzik PLAY z lewej strony… i przewinąć pierwszą godzinę audycji. Potem jest już nagranie ze mną. Powodzenia! Nagranie audycji znajdziesz tutaj

Przeczytaj także:

Po co psychoterapeutka pisze bloga

Kiedy jeszcze ratować, a kiedy pogrzebać związek

Czym skorupka nasiąknie za młodu..

Siła emocjonalna – 7 cech osób silnych emocjonalnie